Taksicilerin Talebi Kabul Edilirse İndi Bindi Ücretleri Ne Olacak?

İstanbul’da faaliyet gösteren 19 bin civarında ticari taksinin taleplerine her geçen gün yenileri ekleniyor. Talepler konuşulurken hem taksici hem de yolcu tarafında yaşanan krizler büyüyor.

Taksi duraklarında araba yok, uygulamalardan çağrılan araçlar bazen gelmiyor, taksi durdurmak için kaldırılan eller havada kalıyor, kısa mesafe bir yere gitmeyi teklif etmek dahi imkansız hale geldi. Bir yanda taksicilerin zam talepleri yerine getirilmezse bu sorunların daha da büyüyeceği gerçekliği diğer yanda ise enflasyonun üzerinde zammın altından kalkamayan yurttaş var. Her yeni zamla birlikte yolcular taksiye adımlarını atamaz hale geldi. Yurttaşlar çözüm yolunu paylaşımlı yolculuk uygulamaları, korsan taksi gibi daha ekonomik çözümlerde buluyor; ama bu da başka tartışmaları doğuruyor…

Geçtiğimiz Ocak ayında taksimetreye zam yapılmasına rağmen taksiciler yedek parça, işçilik, sosyal güvenlik prim artışları, araç trafik sigortası fiyatlarının yükselmesi, lastik, akü, madeni yağ gibi kalemlerdeki artışı öne sürerek taksimetreye yeniden zam istiyor.

İTEO TALEBİNİ AÇIKLADI

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO), Ocak ayında yapılan yüzde 28’lik taksimetre zammının yenisini istediklerini duyurdu. Yapılan açıklamada maliyetlerin yükseldiğine değinen İTEO, yarınki Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında taleplerini öne sürecek.

ZAM TALEBİ ENFLASYON DAHA YÜKSEK

TAKSİYE ADIM ATILAMIYOR

Ticari taksilerde tarifeler 8 Ocak 2024 tarihinden sonra yenilendi. Bu yenilemelerle birlikte taksiye adım atmak 90 TL’den başlıyor.

  • Sarı taksilerde açılış 24.55 lira, kilometre başına 17.61 lira, indi-bindi ise 90 TL oldu.
  • Turkuaz takside açılış 28.24 lira, kilometre başına 20.25 lira, indi-bindi 105 lira oldu.
  • VIP takside açılış 41.74 lira, kilometre başına 29.94 lira, indi-bindi 150 lira oldu.
  • 8+1 taksilerde açılış 31.92 lira, kilometre başına 22.90 lira, indi-bindi ise 115 lira olarak belirlenmişti.

BEKLENEN ZAM OLURSA TARİFE NE OLACAK?

En çok tercih edilen sarı taksilere enflasyon oranında zam yapılırsa açılış 41.69 lira, kilometre başına 29.90 lira, indi-bindi 153 lira olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir