Murat Yetkin: Türkiye’nin ABD’ye önerisi arabuluculuk seviyesinde değil

Gazeteci Murat Yetkin, ABD’nin Türkiye’ye İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk önerisinde bulunmadığını, teklifin “mesaj iletme seviyesinde” olduğunu yazdı. 

Türkiye basınına yansıyan haberlerde bazı kaynaklar, CIA Direktörü William Burns’ün MİT Başkanı İbrahim Kalın’dan geçen hafta yaptıkları telefon görüşmesinde Türkiye’nin arabuluculuk rolü üstlenmesini istediğini aktardı. YetkinReport’a bilgi veren kaynaklar, bunun “mesaj iletme” düzeyinde olduğunu vurguladı. 

Yetkin ayrıca, “Mesajın İsrail-Hamas ateşkesi için rehine takasının nasıl ilerlemesi üzerine olduğu anlaşılıyor. Kalın’ın daha sonra Hamas’la yeniden temas kurduğu bilgisi de var” yazdı.

İran’ın İsrail’e pazar gecesi gerçekleştirdiği saldırıdan sonra Ankara’nın Orta Doğu mesaisinin de hız kazandığına dikkat çeken Yetkin, Türkiye’nin tırmanmanın gündem olmasından sonra dikkatlerin Gazze’deki durumdan uzaklaşmamasını istediğini belirtti. 

Yetkin’in yazısının ilgili bölümü şöyle: 

MİT gerek Suriye gerek Irak’ta PKK ve IŞİD faaliyetlerini izliyor ve bir süredir bazıları Millî Savunma Bakanlığıyla ortaklaşa nokta operasyonlar yürütüyor. Diğer yandan Hamas ile gizli diplomasi de MİT Başkanı İbrahim Kalın’ın sorumluluğunda.

Güvenlik kaynaklarına göre ABD dış istihbaratı CIA Başkanı William Burns, Ramazan Bayramı kutlaması vesilesiyle aradığı Kalın ile Hamas’la temas konusunu da konuştu. Bazı kaynaklara göre arabuluculuk teklifi diye duyurulsa da YetkinReport’a bilgi veren kaynaklar, bunun “mesaj iletme” düzeyinde olduğunu vurguluyor. Mesajın İsrail-Hamas ateşkesi için rehine takasının nasıl ilerlemesi üzerine olduğu anlaşılıyor. Kalın’ın daha sonra Hamas’la yeniden temas kurduğu bilgisi de var. Erdoğan’dan Kalın’a dek Türkiye’nin yönetim kademesi İsrail’in 10 Nisan’da Gazze’de Hamas siyasi lideri İsmail Haniye’nin üç oğlu ve dört torununu öldürmesine taziye telefonları açmıştı zaten.
Haniye halen Katar’da. Fidan da bugün orada. Orta Doğu’da her şey birbirine bağlı, dikkatle izlemek gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir